Від початку війни в Україні Німеччина вже прийняла понад 300 тисяч біженців. З кожним днем ця цифра продовжує зростати. Люди прямують сюди, щоб врятуватись від постійних обстрілів і перечекати ці трагічні місяці. Тож про те, що потрібно українцям, аби отримати притулок у Німеччині та на яку допомогу вони можуть розраховувати у цій країні, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Який статус отримують українці?
Насамперед, варто наголосити, що подавати заявку на статус біженця зовсім необов’язково. Більше того, цього краще взагалі не робити, адже тоді ви не матимете права пересуватись країною та працювати тут. Українці зараз можуть отримати тимчасовий захист у Німеччині на 365 днів. Цей термін згодом можна продовжити до трьох років. Податись на такий захист ви маєте право одразу після прибуття в країну або упродовж перших 90 днів, але не пізніше 22 травня 2022 року. Для цього потрібно звернутись у відділ реєстрації іноземних громадян за місцем перебування. Процедура у різних регіонах Німеччини може дещо відрізнятись, тож деталі потрібно уточнити вже безпосередньо в адміністрації обраного населеного пункту.
Чи можливо отримати притулок у Німеччині без закордонного паспорта?
Оскільки процедура отримання тимчасового захисту в Німеччині максимально спрощена, то її можна пройти навіть із внутрішнім українським паспортом. Більше того, прийматимуть навіть документи, у яких закінчився термін дії. Більшість відділів реєстрації навіть дозволяють отримати тимчасовий захист онлайн. Для цього потрібно на електронну пошту відповідного відомства надіслати скан свого паспорта і вказати адресу фізичного перебування в Німеччині. Після цього вам надішлють анкети, які потрібно заповнити і знову надіслати електронною поштою. Після цього ви офіційно зможете перебувати в країні протягом року.
Де знайти житло у Німеччині?
Якщо ви обрали не статус біженця, а тимчасовий захист, то згідно із законом не зобов’язані мешкати у гуртожитках чи притулках. Так, багато українців проживають у своїх родичів чи знайомих. Крім того, житло надають і небайдужі німці безкоштовно. Якщо вам із цими варіантами не пощастило, то необхідно звертатися до місцевої влади за місцем перебування. Тут мають список помешкань, які надають для українців волонтери безоплатно або за символічну оплату. Також вас можуть поселити в гуртожитках чи інших місцях тимчасового перебування. Орендувати житло в Німеччині, зазвичай, доволі дорого. Крім того, якщо влада не може вам надати безкоштовне помешкання, то ви маєте право на отримання грошової компенсації на житло. Хоча цієї суми переважно замало для того, аби орендувати оселю, притулок у Німеччині багато громадян готові надати українцям за ціну, яку якраз покривають ці виплати.
Як влаштуватися на роботу?
Українцям, які отримали притулок у Німеччині, відділи у справах іноземців надають дозвіл на роботу навіть тоді, коли біженець ще не знайшов конкретного робочого місця. Знайти роботу в Німеччині українцям мають право допомагати агенції з працевлаштування. Проте варто враховувати, що якщо ви працевлаштуєтесь, то можете втратити соціальну допомогу або її розмір значно зменшиться. Крім того, міністерство внутрішніх справ країни закликає українців не погоджуватись на нелегальну роботу, тобто без контракту та дозволу, адже це карається великими штрафами. До того ж, легально працевлаштовані громадяни України мають право отримувати щомісяця 219 євро на кожну неповнолітню дитину.
Чи доступна соціальна допомога в Німеччині для українців?
Так, усі тимчасово переміщені українці мають право на отримання допомоги, яка покриє необхідні витрати на одяг, їжу, опалення, здоров’я та основні побутові потреби. Особам, які оформили статус біженця, це все надаватимуть у відповідних притулках, в яких вони проживають. Якщо ж ви оформили статус тимчасового захисту в Німеччині і проживаєте окремо, наприклад, у знайомих чи волонтерському помешканні, то зможете щомісяця отримувати 367 євро. Для дорослих, які не досягли 25-річного віку і мешкають разом з батьками, допомога становитиме 294 євро. Для підлітків 14-17 років розмір допомоги 326 євро на місяць, для дітей від 6 до 14 років – 326 євро, до шести років – 249 євро. Щоб отримувати таку допомогу, потрібно подати заяву до відомства із соціальних питань при громаді проживання. На такі виплати громадяни мають право упродовж перших 18 місяців перебування в Німеччині.
Як отримати медичну допомогу?
Варто зазначити, що отримати повне медичне страхування у Німеччині зможуть виключно офіційно працевлаштовані біженці. Особи, які офіційно не працевлаштовані, мають право на спеціальні ваучери на медичні послуги або картки здоров’я, які видають у соціальних відомствах. Хоча цей варіант і відрізняється від повноцінного медичного страхування, тимчасово переміщені особи із такими ваучерами зможуть отримати невідкладну допомогу. Що стосується операцій чи інших дороговартісних послуг, то на них можна розраховувати, попередньо подавши відповідну заяву до соціального відомства.
Тож у Німеччині для громадян України створили умови, які дозволяють повноцінно жити та працювати до того часу, поки на батьківщині не завершиться війна, розпочата Росією. Адже, на жаль, не всі українці мають можливість безпечно залишатись в цей час у своїй державі.
На яких умовах надають притулок для біженців з України в Румунії, Словаччині та Угорщині, читайте тут.

TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.