Трудовий кодекс Польщі Що змінюється з 2023 року
Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Робота за кордоном

Трудовий кодекс Польщі: Що змінюється з 2023 року?

4 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

Робота у Польщі – це завжди чимало нюансів. Проте, якщо ви працюєте легально, то все стає значно простіше, адже у цьому випадку ви захищені законом. 8 лютого 2023 року Сейм ухвалив деякі поправки, згідно з якими Трудовий кодекс Польщі зазнає певних змін. Тож про те, на що саме тепер зможуть розраховувати працівники і які додаткові зобов’язання з’явились у роботодавців, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.

Як зміниться відпустка з догляду за дитиною в Польщі?

Згідно з ухваленими поправками, тривалість такої відпустки зростає і становитиме 41 тиждень у разі народження однієї дитини та 43 тижні – у випадку народження двох і більше дітей. Так, один з батьків може взяти відпустку з догляду за дитиною максимум на 32 або 34 тижні, а інші 9 тижнів є доступними для іншого батька. Розмір допомоги під час відпустки для догляду за дитиною тепер становитиме 70% від зарплати.

Проте жінка також матиме право претендувати на отримання фіксованого розміру допомоги за час вагітності, пологів і відпустки з догляду за дитиною у розмірі 81,5% за весь період. За 9-тижневу відпустку з догляду за дитиною батько дитини отримає 70% від розрахункової бази. Водночас тепер тривалість відпустки з догляду за дитиною в Польщі може становити максимум 12 місяців від дня народження малюка.

Чи можна оформити додаткову відпустку з догляду?

Так, така відпустка також передбачена новими поправками. Відповідно, ви зможете оформити додаткову відпустку з догляду у Польщі, тривалістю до п’яти днів протягом календарного року, але вона буде неоплачуваною. Використати таку відпустку можна за раз або частинами. Додаткова відпустка з догляду у Польщі може бути використана для піклування за родичом чи іншою особою, яка мешкає з вами в одному домогосподарстві.

Відпустка через форс-мажорні обставини

Зміни у Трудовий кодекс Польщі 2023 року також дозволять отримати відпустку на 2 дні або 16 годин у невідкладних сімейних обставинах, спричинених хворобою чи нещасним випадком, які вимагатимуть негайної присутності працівника. Під час такої відпустки вам може бути виплачено 50% від звичної винагороди.

Інформація, яку зобов’язаний надати роботодавець

Відтепер усі працедавці будуть зобов’язані надавати працівникам повну інформацію, що стосується розміру винагороди. Зокрема, вона має включати початкову базову заробітну плату, будь-які окремі фінансові виплати тощо. Також працівнику має бути повідомлено про регулярність та спосіб оплати праці. Крім того, робота у Польщі дозволить працівнику отримувати інформацію щодо можливості навчання, а також про тривалість оплачуваної відпустки.

Трудовий кодекс Польщі: випробувальний термін

Нові правила передбачають, що трудовий договір на випробувальний термін у Польщі може бути укладено максимум на такий період:

  • 1 місяць, якщо сторони мають намір укласти трудову угоду на термін до 6 місяців;
  • 2 місяці, якщо працівник і роботодавець планують укласти трудовий договір в Польщі на термін від 6 до 12 місяців.

Зміна умов договору за ініціативи працівника

Якщо співробітник пропрацював на підприємстві 6 місяців, то раз на рік він має право подати заяву з метою зміни виду договору. Це може знадобитись, якщо працівник хоче оформити угоду на невизначений термін або уточнити умови праці. Такий запит не може бути підставою для розірвання трудового договору в Польщі, а дати відповідь на нього роботодавець зобов’язаний письмово протягом місяця.

Читайте тут, де можна дізнатися більше цікавого та важливого про життя у Польщі.

Додаткові перерви під час роботи

Тепер робочий час у Польщі передбачатиме дві додаткові перерви. Зокрема, працівник матиме право скористатись другою перервою, тривалість якої не менше 15 хвилин, якщо він працює понад 9 годин протягом доби, а також на третю перерву тривалістю не менше 15 хвилин, якщо його робочий день становить понад 16 годин.

До слова, оскільки ці поправки вже фактично ухвалено, то чинності вони набудуть орієнтовно в середині квітня 2023 року.

Тож тепер ви знаєте, яких змін у Трудовий кодекс Польщі варто чекати найближчим часом. А ми нагадуємо, якщо ви хочете переказати гроші в Україну, то найзручнішим способом для цього стане сервіс TransferGo. З нами кошти надійдуть на рахунок отримувача швидко, безпечно і без жодних прихованих комісій.

Про автора

Тарас Процайло

Тарас Процайло

Тарас Процайло – копірайтер, якому подобається доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів більш ніж 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€