Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Поради щодо життя за кордоном

Що варто враховувати біженцям з України під час перебування у Чехії

4 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

Чеська Республіка – одна з тих країн, яка прийняла велику кількість біженців з України. І хоча можливості цієї держави не безмежні, українці продовжують перетинати її кордон. Тож про те, як діяти українцям, що потрапили в Чехію, яка допомога біженцям з України тут доступна, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.

З чого почати?

У перший день початку війни в Україні Чехія розгорнула у себе Крайові допоміжні центри допомоги українцям. Вони працюють у форматі «єдиного вікна». Саме тут біженці мають можливість отримати чеську візу, медичну страховку, а також – скерування до жила, в якому їх буде зареєстровано.

Окрім того, в КАЦПУ забезпечують людей їжею, одягом та доглядом за дітьми. До слова, кожна родина тут має перекладача. Від запропонованого владою житла краще не відмовлятись, адже тоді вам просто можуть не видати візу. Якщо ж ви знайшли житло завчасно, то отримаєте пріоритетне обслуговування. Без черг обслуговують також жінок з маленькими дітьми. Безкоштовне житло у Чехії, яке надають біженцям з України, може розташовуватись як у гуртожитку чи в чеській  сім’ї, так і в спортзалі. Все залежить від наявності вільних місць.

Які пільги передбачені?

Чехія видає українцям, що втікають від війни, спеціальну візу під назвою «Тимчасовий захист». Вона відкриває перед громадянами низку можливостей, серед яких:

  • Право легального перебування на території Чеської Республіки до 23 березня 2023 року;
  • Можливість вільного працевлаштування;
  • Безкоштовне медичне страхування;
  • Необмежене пересування країнами ЄС;
  • Отримання грошової допомоги у розмірі 5000 крон на особу. Вона може бути перерахована лише на рахунок у чеському банку. Його можна відкрити буквально за 10 хв, маючи посвідчення особи та реєстрацію місця проживання. До слова, якщо через місяць вам так і не вдалося знайти роботу, ви знову можете отримати 5000 крон, але така допомога доступна для українців максимум упродовж 5 місяців поспіль.

Чи можна піти на роботу?

Не тільки можна, а й треба! Оскільки робота для біженців з України у Чехії є, то й дозвіл на працевлаштування влада надала. Так, серед найзатребуваніших професій є будівельники, металурги, оператори станків, офіціанти, прибиральники, працівники кухні тощо.

Щодо зарплат у цих галузях, то в середньому вони становлять 30 000 крон на місяць, що є доволі непоганою сумою. Для легально працевлаштованих людей є можливість обрати зміни з чотирьох, восьми чи дванадцяти годин на день. Нелегальне працевлаштування у Чехії також дуже поширене, проте ми категорично не рекомендуємо цього робити, адже якщо порушника буде виявлено, то йому загрожує штраф і депортація з країни. Крім того, нелегалам платять значно менше, ніж офіційним працівникам.

Освіта, житло та інші нюанси

Школи у Чехії приймають українських дітей на навчання без проблем. Єдиний нюанс, що дитина буде навчатись у класі, що є на рік меншим від українського. Тобто, якщо в Україні дитина навчалася у дев’ятому класі, то її приймуть у восьмий. Необхідні навчальні матеріали, портфель та харчування всі діти отримують безкоштовно.

Якщо ви плануєте орендувати чи придбати власне житло, а не жити у наданому державою, то варто зазначити, що ціни на ринку нерухомості Чехії не зросли. Орендодавці, зазвичай, просять завдаток за останній місяць оренди. Переважно, у вартість оренди також включено комуналку. Так, середня ціна на однокімнатну квартиру становить 10000 крон за місяць.

Громадський транспорт у Чехії для українців наразі є безкоштовним. Щоб отримати квиток на касі, достатньо пред’явити будь-який документ, що вказує на ваше громадянство.

Ціни на їжу тут майже такі ж, як і в Україні. Основний набір продуктів для біженців з України в Чехії надають безкоштовно. Зокрема, це хліб, молоко, крупи, фрукти тощо. Що стосується мобільного зв’язку, то у Чехії він приблизно втричі дорожчий, ніж в Україні, проте кожен може знайти тариф, оптимальний для себе.

Тож Чехія, як і більшість європейських держав, відкрита для українців, адже у час жахливої війни найважливіше –  це людське життя!

Про автора

Тарас Процайло

Тарас Процайло

Тарас Процайло – копірайтер, якому подобається доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів більш ніж 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€