Уряд Чехії продовжує активно підтримувати українців. Наприклад, цього року продовжено термін дії спеціального тимчасового захисту, а також запроваджено додаткові зміни. Тож на що можуть розраховувати українці в Чехії 2023 року та як скористатись цими можливостями, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Про статус тимчасового захисту для українців у Чехії
Якщо ви перебуваєте в цій європейській країні і плануєте залишатись тут і надалі, вам потрібно продовжити тимчасовий захист у Чехії. Врахуйте, що реєстрація відкрита до 31 березня 2023 року! Заявку на оформлення тимчасового захисту в Чехії чи його продовження потрібно подавати онлайн.
Після успішного проходження реєстрації вам надійде запрошення до центру Міністерства внутрішніх справ. Тут у ваш закордонний паспорт буде вклеєна спеціальна візова наклейка. Якщо ви не продовжите тимчасовий захист, то відповідний статус буде втрачено, як і всі можливості, пов’язані з ним. Наприклад, тимчасовий захист для українців у Чехії дає право отримати державне медичне страхування, доступ до освіти та ринку праці країни.
Як продовжити тимчасовий захист в Чехії?
Нещодавно офіційно запрацювала нова онлайн-платформа для продовження тимчасового захисту в Чехії. Під час подачі заявки потрібно зарезервувати дату візиту до спеціального відділу Міністерства внутрішніх справ. У відповідь на вашу електронну адресу надійде лист-підтвердження. Одразу після такої простої реєстрації та резервації дати візиту ваш тимчасовий захист у Чехії буде автоматично продовжено до 30 вересня 2023 року. Протягом цього часу потрібно особисто з’явитись до Міністерства внутрішніх справ, де у ваш закордонний паспорт і вклеять відповідну візу. Зі собою заявник повинен мати такі документи:
- чинний закордонний паспорт або за його відсутності інший документ, що посвідчує особу;
- документ, що підтверджує місце проживання, якщо ви отримали попередній тимчасовий захист для українців у Чехії до 27 червня 2022 р.
- якщо ви представник неповнолітнього, надайте також документ, який дозволяє представляти таку особу.
За умови наявності потрібних документів та прибуття до Міністерства внутрішніх справ країни ваш тимчасовий захист буде продовжено до 31 березня 2024 року.
Українці в Чехії та право на безкоштовне житло
Зміни, прийняті цього року, стосуватимуться також і права на безкоштовне житло для українців у Чехії. Так, в країні вирішили мотивувати вимушено переміщених осіб шукати роботу і самостійно винаймати квартиру. Для цього термін безкоштовного проживання скорочено – з квітня він становитиме 150 днів. Після завершення цього часу біженцям доведеться або сплачувати орендну плату, або шукати інше житло. До слова, ті українці зі статусом тимчасового захисту, які самостійно винайматимуть квартиру, отримуватимуть додаткову грошову допомогу.
Як отримати електронний дозвіл на проживання в Литві для українців – читайте тут.
Інші зміни для українців у Чехії
У 2023 році були внесені спеціальні поправки в законодавство, завдяки яким психологічна допомога українцям у Чехії надаватиметься за спрощеною процедурою. Стосуються зміни і перебування дітей у дошкільних закладах освіти. Так, дитину зможуть відрахувати з садочка, якщо батьки повернулись з нею в Україну, проте не повідомили про це керівництво закладу.
Крім того, центр допомоги переселенцям у Празі тепер надає свої послуги за новою адресою – вулиця Novákových 1954/20a, район Praha 8-Libeň біля станції метро «В Palmovka». Допомога юриста в Чехії, психолога, лікаря чи консультанта з працевлаштування тут доступна з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00. Також у закладі є простір для дітей і молоді та існує можливість взяти речі першої необхідності.
Тож тепер ви знаєте, на яку допомогу 2023 року можуть розраховувати українці в Чехії. А ми нагадуємо, якщо ви хочете переказати гроші в Україну з-за кордону, то найзручнішим способом для цього стане сервіс TransferGo. З нами кошти надійдуть на рахунок отримувача швидко, безпечно і без жодних прихованих комісій.
Вам може бути цікаво:
Найважче півріччя в українській історії: що змінилося у грошових переказах з-за кордону
Як українцям отримати допомогу “500+” у Польщі: інструкція з оформлення заявок

Тарас Процайло
Тарас Процайло – копірайтер, який любить доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.