Тарас Процайло
09.07.2024 | 1min
Вже третій рік в Чехії перебувають сотні тисяч українців, які оформили тут візу тимчасового захисту. Ця країна однією з перших створила спеціальну програму підтримки та закон для громадян України. Чеська Республіка постійно продовжує термін дії тимчасового захисту, водночас запроваджуючи деякі додаткові зміни. То яка допомога українцям в Чехії доступна у 2024 році, як продовжити візу тимчасового захисту та які зміни торкнулись автомобілістів, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Зміст статті
Що таке тимчасовий захист у Чехії?
Особи, які приїхали до Чехії з України, можуть вільно проживати тут на підставі 90-денного безвізового режиму. Проте цей варіант сьогодні обирає небагато громадян, адже більш привабливою виглядає можливість залишитися тут і отримати дозвіл на проживання. Тим більше, що допомога українцям в Чехії доступна виключно у тому випадку, якщо ви матимете офіційний статус.
Усі громадяни України мали продовжити візу тимчасового захисту через спеціально створену онлайн-форму до 15 березня 2024 року. Після реєстрації також потрібно прийти до Міграційної служби та отримати нову візову наклейку. Це потрібно зробити до 30 вересня 2024 року включно. Крім того, тепер при отриманні наклейки необхідно надати довідку про проживання з офіційно завіреним підписом власника або орендодавця. Якщо ви мешкаєте у державному гуманітарному житлі, в такому випадку ця вимога вас не стосується.
Якщо ви не продовжите тимчасовий захист, то відповідний статус буде втрачено, як і всі можливості, пов’язані з ним. Наприклад, допомога українцям в Чехії включає державне медичне страхування, доступ до освіти та ринку праці країни тощо.
Як подати заявку на продовження візи в Чехії?
Для цього до 15 березня 2024 року працювала спеціальна онлайн-платформа. Під час подачі заявки потрібно було зарезервувати дату візиту до профільного відділу Міністерства внутрішніх справ. Одразу після реєстрації та резервації дати візиту тимчасовий захист у Чехії було автоматично продовжено до 30 вересня 2024 року. Протягом цього часу потрібно особисто з’явитись до Міністерства внутрішніх справ, де у закордонний паспорт і вклеять відповідну візу, щоб надалі для вас була доступна допомога українцям в Чехії.
Що треба мати з собою на продовження візи в Чехії?
Зі собою заявник повинен мати такі документи:
- чинний закордонний паспорт або за його відсутності інший документ, що посвідчує особу;
- документ, що підтверджує місце проживання.
- якщо ви представник неповнолітнього, надайте також документ, який дозволяє представляти таку особу.
За умови наявності потрібних документів та прибуття до Міністерства внутрішніх справ країни ваш тимчасовий захист, а отже і допомога українцям в Чехії, буде продовжено до 31 березня 2025 року. Ймовірно, на початку 2025 року онлайн-форма для продовження тимчасового захисту в Чехії знову запрацює.
Якщо ви тільки зараз прибули в Чехію, то повинні звернутись упродовж трьох днів у Поліцію в справах іноземців (Cizinecká policie). Також ви можете одразу звернутись до Регіонального центру допомоги Україні та подати заяву на тимчасовий захист там.
Як змінити дату на продовження візи?
Якщо ви хочете змінити дату, то врахуйте, що це можна зробити щонайменше за 48 годин до візиту у відділення OAMP. Для цього в особистому кабінеті на сайті виконайте такі кроки:
- Натисніть на Detail rezervace/Деталі бронювання в обліковому записі;
- Потім клікніть на Změna termínu/Зміна дати й часу;
- Після цього оберіть відділення та натисніть Pokračovat/Продовжити;
- Далі виберіть нову дату та час і натисніть Potvrdit/Підтвердити;
- Знову натисніть Pokračovat/Продовжити;
- Перевірте деталі нового бронювання та натисніть Dokončit/Завершити.
Як продовжити 2-річну візу в Чехію?
У Чеській Республіці деякі громадяни України мають оформлену так звану робочу карту, термін якої становить 2 роки від дати погодження. Продовження робочої карти в Чехії не передбачене, проте таку візу можна отримати вдруге. Для цього кандидат повинен:
1. Знайти відповідну вакансію у Центральному реєстрі вакансій, призначених для робочих карт.
2. Зв’язатися з майбутнім роботодавцем і укласти з ним трудовий договір.
3. Подати заяву у відповідний представницький орган (наприклад, у Генеральне консульство Чеської Республіки). Із заявою також потрібно надати такі документи:
- дійсний закордонний паспорт (строк дії закордонного паспорта мусить перевищувати очікуваний термін дії робочої карти щонайменше на 90 днів);
- 2 фотокартки;
- документи, що підтверджують кваліфікацію , необхідну для обраної вакансії;
- документ про забезпечення житлом протягом перебування на території ЧР;
- трудовий договір про виконання трудової діяльності або угоду про виконання робіт тощо.
Детальнішу інформацію щодо оформлення робочої карти можна отримати на сайті Генерального консульства Чеської Республіки у Львові.
Важливо! Українці з тимчасовим захистом у Чехії не можуть перейти на робочу карту або інший дозвіл на перебування!
Яка допомога українцям в Чехії?
Ця держава надає українцям різноманітну допомогу. Зокрема, з 1 вересня 2024 року громадяни України матимуть право проживати в державному гуманітарному житлі 90 днів. Після цього вони повинні самостійно знайти житло в Чехії та сплачувати за його оренду.
Водночас допомога українцям в Чехії, які належать до вразливих категорій, зросте. Вони будуть отримувати підвищені компенсації на проживання, які залежатимуть від розрахункової вартості житла:
- Якщо житло зареєстроване – на одну особу 6 000 крон (10 200 гривень);
- Якщо житло не зареєстроване – на одну особу 4 800 крон (8 200 гривень).
Проте ця допомога українцям в Чехії доступна виключно за наявності підписаного юридичного документа – договору оренди.
Згідно із чеським законодавством, вразливими особами визнаються:
- діти віком до 18 років;
- студенти віком до 26 років;
- особи які доглядають за дитиною до 6 років;
- вагітні;
- особи старші 65 років;
- особи з інвалідністю;
- ті, хто здійснює догляд за особою з інвалідністю.
Також допомога українцям в Чехії доступна, якщо вони вирішать повернутися в Україну. Уряд країни покриє витрати для виїзду на батьківщину, наприклад, оплату житла перед від’їздом або вартість квитків додому. Крім того, Чехія оплатить витрати на юридичні консультації, які знадобляться для повернення переселенців.
Водночас, якщо з часом ви захочете отримати довготривалу візу в Чехії, то за законом повинні будете повернути половину зазначеної допомоги.
Крім того, допомога українцям в Чехії може бути знову доступною, якщо ви вирішите повернутись в країну та оформити тимчасових захист. Термін дії нового тимчасового захисту буде такий самий, як у попереднього. Проте, якщо ви отримаєте тимчасовий захист в іншій країні, то втратите право на нього у Чеській Республіці.
Ті громадяни України, які отримали тимчасовий захист у Чехії, мають право також і на отримання медичного страхування і, відповідно, на медичну допомогу. Для цього потрібно оформити картку медичного страхування безпосередньо в регіональних центрах допомоги громадянам України.
Через 150 днів з дня надання тимчасового захисту оплата державного медичного страхування змінюється. Тому, якщо ви особа віком від 18 до 64 років, то повинні повідомити свою медичну страхову компанію, яким чином будете сплачувати компенсацію.
Також українські сім’ї в Чехії мають право влаштувати дітей у безкоштовні школи чи садочки.
Скільки платять в Чехії біженцям?
Як стверджує Міністерство праці та соціальних справ Чехії, протягом перших 150 днів після надання тимчасового захисту гуманітарна допомога українцям в Чехії має такі розміри:
- 3 490 крон – для дітей віком до 6 років;
- 4 188 крон – для дітей від 6 до 10 років;
- 5 235 крон – для дітей з інвалідністю;
- 4 860 крон – для дорослих;
- 7 290 крон – для осіб з інвалідністю.
Після 150 днів допомога для дорослих становить:
- 3 130 крон – для дорослих;
- 4 860 крон – для дорослих із категорії вразливості;
- 7 290 крон – для осіб з інвалідністю.
Допомога українцям в Чехії на дітей залишається незмінною навіть після 150 днів.
Що таке віза толерантності в Чехії?
Чехія для українців може запропонувати не лише тимчасовий захист, а й візу толерантності. Цей документ можуть отримати ті іноземці, для яких тимчасовий захист із певних причин недоступний. Так, якщо вам потрібна віза толерантності, Чехія, зазвичай, видає її на 90+ днів. Плюсом такої візи є те, що її дія не анулюється, якщо ви поїдете в Україну та повернетесь у Чехію знову. Для отримання візи толерантності потрібно завітати у відділення Департаменту надання притулку і міграційної політики МВС Чехії та подати заяву. Окрім того, потрібно заповнити відповідну анкету та мати зі собою:
- марку на суму 300 Kč (такі продаються винятково у Чехії);
- власне фото (45 х 35 міліметрів);
- закордонний паспорт;
- документи, які підтверджують наявність перешкоди для виїзду з території Чеської Республіки (для українців – повномасштабне вторгнення Росії).
Водночас варто враховувати, що допомога українцям в Чехії недоступна із візою толерантності. Тож, якщо ви обрали саме цей документ, а не тимчасовий захист, то не матимете права на отримання гуманітарних виплат, медичне страхування чи роботу.
Чи потрібно реєструвати українську машину в Чехії?
Якщо раніше українці, які приїхали в Чехію на власному авто, могли без жодних обмежень пересуватись країною, то з 1 січня 2024 року реєстрація автівок на українських номерах стала обов’язковою. Так, якщо ви не оформите реєстрацію авто у спеціальному реєстрі до кінця року, то це автоматично вважатиметься правопорушенням. Відповідно, без реєстрації вам загрожуватиме штраф до 30000 чеських крон.
Для реєстрації транспортного засобу необхідно звернутись до муніципальних установ з розширеними повноваженнями. Внесення автомобіля в реєстр є безкоштовним.
Згідно з законом, у Чехії водієм транспортного засобу може бути:
- Фізична особа або фізична особа-підприємець (громадянин Чеської Республіки або іноземець, який має право на перебування більше 90 днів або отримав тимчасовий захист чи візу толерантності).
- Юридична особа, яка має на території Чеської Республіки зареєстровану юридичну адресу або філіал підприємства.
Реєстрація українських авто в Чехії вимагає наявності таких документів, як:
- Посвідчення особи або закордонний паспорт.
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу в Україні.
- Офіційно засвідчена довіреність, якщо заявник діє від імені фізичної особи, фізичної особи-підприємця або юридичної особи.
Тепер ви знаєте, на яких умовах доступна допомога українцям в Чехії та інші нюанси перебування в цій країні. А ми нагадуємо, якщо вам потрібно переказати кошти з Європи в Україну, щоб підтримати фінансово рідних або близьких, то найвигідніше це зробити через сервіс TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко та без зайвих комісій.
Крім того, в нашому блозі ви можете дізнатися багато іншої корисної інформації, зокрема, все найважливіше, що варто знати українцям, які прямують в Литву.